< Missing A Trick
Shameless Word-Of-Mouth Marketing >

[Comments] (5) Fried Green Vanilla: You know how vanilla beans cost four or five dollars apiece? And how you have to slice them open like a biology lab worm and scrape out the vanilla-laden goodness like... the dirt in the digestive tract of a biology lab worm? Well, here's an easier and cheaper way. For the cost of three or four vanilla beans you can buy half a cup of vanilla bean paste. It's basically vanilla extract mixed with pureed vanilla beans. It tastes and looks the same as if you'd done the vanilla bean dance, but it's half as expensive and easier to use.

I made vanilla/coconut/mint ice cream yesterday using the paste, and it was great. More on this later.

Filed under:

Comments:

Posted by Susie at Thu May 13 2004 13:18

That sounds yummy. I watched the vanilla bean dance on Martha Stewart once.

Posted by Leonard at Thu May 13 2004 18:16

I've done the vanilla bean dance, and it's not that fun. You always worry you didn't get the maximum vanilla flavor our of your bean.

Posted by Alyson at Thu May 13 2004 20:31

Wow. I have an ice cream maker on a shelf in my laundry room. You are driving my thoughts to taking it out and experimenting on my own ice cream concoctions.

Posted by Rachel at Fri May 14 2004 01:13

Do they really cost that much?

Posted by Leonard at Fri May 14 2004 11:40

They do indeed. They're cheaper at Trader Joe's, though. I think $3 each.

Alyson, go for it! I love my ice cream machine.


[Main] [Edit]

Unless otherwise noted, all content licensed by Leonard Richardson
under a Creative Commons License.