Sunny 9 for 2009 January 13 (entry 0)

< My life, kinda like Marley and Me
Good Eatin >

[No comments] [Trackback URL for this entry] Faster than you can say Bob's your uncle: Want to know how quickly a two and four year old can use up a dollar? One pack of stickers at the dollar spot can be applied in about 4 minutes, leaving the rest of shopping time miserable unless there is another 'thing' to occupy his brain. 30 minutes in a store/4 minutes= 7.5 times $1= $7.50 per shopping trip and you can't buy half a thing so rounded up to 8, just to tame the beast in the basket, if I can even man handle him into sitting in the cart. Packages opened, toys ruined, stickers used up.

Lily is a breath of fresh air compared to Gunnar at the store. Today though, she ate an entire carton of blueberries. Luckily they were on sale for $1.99, a thing of string cheese for 39 cents, and she chose an organic green apple to munch on which was $1.99 a pound, and I bet the apple was at least a half pound. Let's see, oh yes, the receipt says .43lbs so it was 86 cents, and don't forget the cherry "sample" the kids helped themselves too. I mean I pay for the apples and whatnot they eat while cruising the store (chewed up and all) but I refuse to pay for 2 cherries at $3.99/lbs. HEB will just have to arrest me. Not to mention the box of fruit snacks and raisins opened which is a little embarrassing while checking out...I hope the checkers have kids of their own and understand. Plus Gunnar ate everything Lily ate and more. I'd say I spent a good $8 feeding my children just to keep them quiet so I can get some grocery shopping done (and the package of toothbrushes for $1.50 I threw in the cart to appease the beggers). More than the price of Happy Meals, but better for you. I guess I'll take what I can get.


Post a comment

Your name:

Your home page:

Remember this information

Comments:

Allowed HTML tags: <a>, <b>, <i>. Blank lines become paragraph separators.


[Main] [Edit]

© 2003-2009 Kristen Smith.